КАФЕДРА
МОНУМЕНТАЛЬНОГО
ЖИВОПИСУ

КОТЛЯР
Євген Олександрович

Завідувач кафедри
монументального живопису, кандидат мистецтвознавства, професор.


КАФЕДРА МОНУМЕНТАЛЬНОГО ЖИВОПИСУ

Кафедрою здійснюється підготовка фахівців освітніх кваліфікацій бакалавр і магістр, як очної, так і заочної форми навчання. Багато вихованців кафедри стали членами творчих спілок, здобули професійного визнання в Україні та за її межами, плідно працюють у різних галузях монументального мистецтва та сакрального живопису, сучасних художніх практик, займаються творчою ті виставковою діяльністю, викладають у навчальних художніх закладах.
Нова спеціалізація та освітня програма кафедри «Стріт арт і монументальне мистецтво».
На підставі багаторічного досвіду підготовки художників-монументалістів та викликів сучасності кафедра монументального живопису розширює свою спеціалізацію, виділяючи на основі класичної бази вивчення монументального мистецтва два окремих напрямки в підготовці бакалаврів (навчання магістрів оновлюється в рамках існуючої програми «Реставрація та візуальні практики»), а саме:
традиційні та сучасні практики монументального мистецтва (традиційна стилістика та види монументального мистецтва, мурал, стріт-арт та ін.);
сакральний живопис (створення ансамблевого декору для храмових об'єктів різних конфесій).Метою цих змін є посилення інтересу до галузі монументального мистецтва, яка давно вийшла за свої традиційні межі, а також цілеспрямоване професійне навчання художників,які бачать себе як у галузі сучасного мистецтва, так і в царині релігійного мистецтва та храмового стінопису.
На освітню програму «Стріт арт і монументальне мистецтво» здійснюється прийом абітурієнтів за освітнім ступенем бакалавр: на 4-х річний термін навчання та на 3-х річний термін навчання (на базі освітнього ступеня молодший спеціаліст).
На навчання за освітнім ступенем магістр (один рік та чотири місяці) здійснюється прийом абітурієнтів, що мають освітній ступень бакалавр. Підготовка студентів на кафедрі відбувається на очній та заочній формі навчання. Викладання на освітній програмі
«Стріт арт і монументальне мистецтво» базується на поєднанні традиційних та новітніх методів, що значною мірою розширює сферу професійної діяльності наших випускників. На кафедрі “Монументальний живопис” працюють досвідченні викладачі, доценти та професори з образотворчого мистецтва.

Адреса: вул. Мистецтв, 8, 3-й корпус, ауд.403
E-mail: monumentalkafedra1@gmail.com
Телефон: +38 (057) 706-03-28

СИЛАБУСИ

РОБОТА В МАТЕРІАЛІ «КЕРАМІКА», 1 курс, 3-4 семестри (.pdf)

АКАДЕМІЧНИЙ ЖИВОПИС, 1-4 курси, 1-8 семестри (.pdf)

РОБОТА В МАТЕРІАЛІ «ФРЕСКА» Семестр 1, 1 курс (1 лютого — 20 травня 2020-2021 н.р.) (.pdf)

«ЗАГАЛЬНИЙ КУРС КОМПОЗИЦІЇ» Семестр 1, 1 курс (01 вересня — 15 грудня 2020-2021) (.pdf)

«ЗАГАЛЬНИЙ КУРС КОМПОЗИЦІЇ» Семестр 1, 1 курс (01 лютого — 15 червня 2021) (.pdf)

РОБОТА В МАТЕРІАЛІ «СГРАФІТО» Семестр 1, 1 курс (01 вересня — 15 грудня 2020-2021) (.pdf)

РОБОТА В МАТЕРІАЛІ «ВІТРАЖ» Семестр 7 – 8, 4 курс (осінь-зима-весна 2020-2021) (.pdf)

ПЕРСПЕКТИВИ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Після закінчення Академії випускники кафедри монументального живопису можуть працювати в таких сферах діяльності:

Монументальне мистецтво в інтер’єрах та екстер’єрах громадських та культових споруд;
Сакральне мистецтво різних конфесій;
Церковний живопис, іконопис;
Сучасні мистецькі практики у міському середовищі (мурал, стріт-арт, арт-об’єкти, художні інсталяції, акціонізм тощо);
Створенная розписів у різних техніках настінного малярства (фреска, енкаустика, олійний і акриловий живопис, сграфіто);
Жанровий і декоративний живопис (історична картина, панно, портрет, пейзаж, натюрморт тощо);
Художній вітраж, кераміка, мозаїка;
Творча і виставкова діяльність;
Викладання у дитячих спеціалізованих художніх навчальних закладах і навчальних закладах 2, 3, 4 рівнів акредитації.

ДИСЦИПЛІНИ, ЯКІ ВИВЧАЮТЬ НАШІ СТУДЕНТИ:

Рисунок;
Живопис;
Композиція;
Кольорознавство;
Матеріали та технології живопису і стінопису;
Копіювання живописного твору;
Основи проєктної графіки;
Пластична анатомія;
Арт-об’єкти у сучасній монументальній практиці;
Робота в матеріалі (фреска, сграфіто, кераміка, мозаїка, вітраж, розпис по левкасу);
Історія монументального мистецтва;
Сучасне монументальне мистецтво;
Вступ до сакрального мистецтва;
Іконографія;
Іконопис;
Методика викладання дисциплін образотворчого мистецтва;
Художні практики у комп`ютерних технологіях;
Комп`ютерні презентації мистецьких творів.

ОБРАНІ РОБОТИ

Академічний живопис. Натурні постановки

Академічний живопис. Натурні постановки

Дипломні проєкти. Автор: Анна Кругляк-Дрига. 2017 (бакалавр)

Дипломні проєкти. Автор: Олександр Тюнькін. 2010 (бакалавр)

Дипломні проєкти. Автор: Тетяна Іванова. 2008 (бакалавр)

Дипломні проєкти. Автор: Анастасія Худякова. 2017 (бакалавр)

Дипломні проєкти. Автор: Тетяна Іванова. 2010 (спеціаліст)

Дипломні проєкти. Автор: Марина Ляшенко. 2016 (бакалавр)

Дипломні проєкти. Автор: Євгенія Погребняк. 2017 (магістр)

Картони дипломних проєктів. Тематична композиція

Картони дипломних проєктів. Сакральний живопис

Робота в матеріалі. Фрагменти дипломних і курсових проєктів

Робота в матеріалі. Фреска, сграфіто, вітраж

Робота в матеріалі. Кераміка, мозаїка

НАШІ ВИПУСКНИКИ

Ольга Єрофеєва

Відомий живописець та художник-монументаліст. Заслужений діяч мистецтв України, член Національної спілки художників України. Лауреат премії ім. І. Ю. Рєпіна. Нагороджена почесною грамотою Харківської міської ради і почесним знаком Харківської обласної ради «Слобожанська слава». Володар титулу «Харків'янин року» (2009). Лауреат мистецької премії міської ради (2005) і бієнале «Пан України» (1995). Автор численних творів у галузі монументального мистецтва, зокрема оформлення станцій Харківського метрополітену (спільно з І. Моргуновим). Роботи знаходяться у Харківському художньому музеї, Художньо-меморіальному музеї І. Ю. Рєпіна (Чугуїв), галереї «ICAT» (Бельгія, Берзель), в приватних колекціях України, Росії, Німеччини, Швейцарії, Бельгії, США, Ірландії, Китаю.

Генадій Мироненко


Один з провідних сучасних майстрів-вітражистів Харкова. Член Національної спілки художників України. Автор численних творів у галузі художнього вітражу, встановлених у громадських об’єктах та церквах України та зарубіжжя, розвиває вітраж у напрямку поєднання художніх якостей з прикладними завданнями та дизайнерськими формами.

Дмитро Курсін


Художник-монументаліст. Член Національної спілки художників України. Лауреат міжнародної премії ім. І. Ю. Рєпіна (Монументальне мистецтво), лауреат регіонального рейтингу «Харків’янин року ¬¬– 2007». Працює в техніці вітражу, розпису та мозаїки. Автор численних вітражів для церков, зокрема в Харкові: храму 2000-ліття Різдва Христова, Озерянського храму Покровського монастиря, приймав участь у проєктуванні та оздоблення храмового комплексу Відрада та Втіха Саржен яр (Харків). Учасник всеукраїнських і міжнародних виставок. Роботи знаходяться в багатьох музеях та приватних колекціях України.


Вікторія Бальва


Одна з найуспішніших дизайнерів українського походження у сфері вітражного мистецтва у Північній Америці. Працює з відомими міжнародними замовниками у сфері сучасної архітектури та будівництва. Відома своїми новаторськими експериментами у галузі традиційного вітражу та використанню новітніх технологій, інженерних конструкцій для вітражних стель та склепінь. Засновниця власного бренду та модерного виробничого дизайнерського циклу, що міститься у Канаді, м Міссіссага https://crowndome.com Також експериментує у сфері сучасного декоративного скла, зокрема, у замовників приватних інтер’єрів Канади, Сполучених Штатів та Європи. Твори друкувались у провідних північно-американських виданнях (The Wall Street Journal, National Post).

Роман Мінін


Один з провідних молодих художників українського сучасного мистецтва. Учасник і організатор фестивалів вуличного мистецтва у Харкові 2008-2011. Розвиває жанр монументального мистецтва, використовуючи сучасні технології доповненої і віртуальної реальності. Учасник численних українських та міжнародних виставок і проєктів. Автор концепції трансмонументалізму. Проводить майстер-класи в Україні та за її межами.Борис Костяников


Відомий український живописець. Член Національної спілки художників України. Працює у різних жанрах станкового живопису: створює пейзажі, натюрморти, портрети, тематичні картини. Учасник обласних, всеукраїнських та міжнародних художніх виставок, зокрема персональних, у Харкові, Києві, Львові, Донецьку, Одесі, Луганську, Севастополі, Москві. Твори зберігаються у Національному художньому музеї та Музеї російського мистецтва (Київ), Львівській національній галереї мистецтв, художніх музеях Донецьку, Одеси, Луганську, Севастополі та ін., а також у приватних зібраннях в Україні та закордоном.


Олександр Сердюк


Український художник-живописець. Доцент кафедри рисунку ХДАДМ. Заслужений діяч мистецтв України. Нагороджений срібною медаллю Національної академії мистецтв України. Член Національної спілки художників України. Працює у галузі станкового живопису. Учасник численних пленерів, обласних, всеукраїнських, міжнародних виставок, зокрема у Торонто, Тайвані, Нюрнбергу тощо. Роботи зберігаються у Харківському художньому музеї, Музеї-заповіднику міста Батурин, у приватних колекціях України, Німеччини, Китаю, Тайваню, США.


Тетяна Іванова


Художник-монументаліст. Працює в галузі сакрального мистецтва та історичного живопису. Член Національної спілки художників України. Учасниця багатьох всеукраїнських виставок, має численні монументальні росписи по всій території України та за кордоном, серед яких «Храм Усіх Преподобних» , Свято Успенська Святогірська Лавра, Храм Святої Княгині Ольги, м. Харків, Храм Святого Гавриїла Афонського, каплиця Гавриїла Афонського, кріпта Святої Севери, Свято Іллінський монастир, м. Одеса та ін. Працює у стінописній техніці а секко.