КАФЕДРА
МОНУМЕНТАЛЬНОГО
ЖИВОПИСУ

НОСЄНКОВ
Володимир Миколайович

Завідувач кафедри
монументального живопису, професор


Кафедра монументального живопису сягає корінням часів заснування Академії. Вона пов’язана як з глибокими класичними традиціями і досвідом, накопиченим світовим мистецтвом за тисячоліття, так і з сучасним мистецьким процесом. Колектив кафедри акцентує увагу на комплексній підготовці мистців-універсалів, які володіють широким репертуаром художніх технік та матеріалів монументального мистецтва: фреска, сграфіто, кераміка, мозаїка, вітраж, левкас тощо, різноманітними технологіями та стилями живопису.
Навчання ґрунтується на міцному професійному вишколі і розвитку індивідуальності кожного студента через засвоєння і копіювання класичних творів монументального мистецтва, розкриття свого потенціалу, формування творчої особистості та конкурентоспроможності. Навчальні завдання побудовані від простого до складного, у зв'язку з тим наприкінці навчання студенти спроможні виконувати складні багатофігурні композиції та впроваджувати концептуальні креативні рішення мистецьких творів в архітектурних об’єктах різного призначення.
Підтримуючи творчі та особисті вподобання студентів, кафедра надає можливість творчої спеціалізації студентів у напрямках розписів громадських будівель і храмових споруд різних конфесій, а також сучасних трендів монументального мистецтва: муралу, стріт-арту тощо. Багаторічний досвід кафедри сприяв тому, що 2018 року галузь сакрального живопису стала окремим напрямком навчання. Це дає можливість цілеспрямовано вивчати теорію і практику храмового мистецтва, зокрема, іконографію церковного живопису, іконопис і різноманітні мистецькі техніки, які вживаються у сучасній практиці сакральної культури.
Окрім навчальної програми, студенти беруть участь у спільних творчих проєктах та виставках, які допомагають вже під час навчання в Академії формувати та позиціонувати себе як митців у професійному середовищі, отримувати виставковий досвід і створювати ім’я у мистецьких колах.

Кафедра здійснює підготовку фахівців за освітньо-професійними програмами:

«Монументальне мистецтво та сакральний живопис» (освітня кваліфікація «бакалавр»);
«Реставрація та візуальні практики» (напрямок «Монументальне мистецтво та сакральний живопис») (освітня кваліфікація «бакалавр»).

Адреса: вул. Мистецтв, 8, 3-й корпус, ауд.403
E-mail: monumentalkafedra1@gmail.com
Телефон: +38 (057) 706-03-28

ПЕРСПЕКТИВИ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Після закінчення Академії випускники кафедри монументального живопису можуть працювати в таких сферах діяльності:

Монументальне мистецтво в інтер’єрах та екстер’єрах громадських та культових споруд;
Сакральне мистецтво різних конфесій;
Церковний живопис, іконопис;
Сучасні мистецькі практики у міському середовищі (мурал, стріт-арт, арт-об’єкти, художні інсталяції, акціонізм тощо);
Створенная розписів у різних техніках настінного малярства (фреска, енкаустика, олійний і акриловий живопис, сграфіто);
Жанровий і декоративний живопис (історична картина, панно, портрет, пейзаж, натюрморт тощо);
Художній вітраж, кераміка, мозаїка;
Творча і виставкова діяльність;
Викладання у дитячих спеціалізованих художніх навчальних закладах і навчальних закладах 2, 3, 4 рівнів акредитації.

ДИСЦИПЛІНИ, ЯКІ ВИВЧАЮТЬ НАШІ СТУДЕНТИ:

Рисунок;
Живопис;
Композиція;
Кольорознавство;
Матеріали та технології живопису і стінопису;
Копіювання живописного твору;
Основи проєктної графіки;
Пластична анатомія;
Арт-об’єкти у сучасній монументальній практиці;
Робота в матеріалі (фреска, сграфіто, кераміка, мозаїка, вітраж, розпис по левкасу);
Історія монументального мистецтва;
Сучасне монументальне мистецтво;
Вступ до сакрального мистецтва;
Іконографія;
Іконопис;
Методика викладання дисциплін образотворчого мистецтва;
Художні практики у комп`ютерних технологіях;
Комп`ютерні презентації мистецьких творів.

ОБРАНІ РОБОТИ

Академічний живопис. Натурні постановки

Академічний живопис. Натурні постановки

Дипломні проєкти. Автор: Анна Кругляк-Дрига. 2017 (бакалавр)

Дипломні проєкти. Автор: Олександр Тюнькін. 2010 (бакалавр)

Дипломні проєкти. Автор: Тетяна Іванова. 2008 (бакалавр)

Дипломні проєкти. Автор: Анастасія Худякова. 2017 (бакалавр)

Дипломні проєкти. Автор: Тетяна Іванова. 2010 (спеціаліст)

Дипломні проєкти. Автор: Марина Ляшенко. 2016 (бакалавр)

Дипломні проєкти. Автор: Євгенія Погребняк. 2017 (магістр)

Картони дипломних проєктів. Тематична композиція

Картони дипломних проєктів. Сакральний живопис

Робота в матеріалі. Фрагменти дипломних і курсових проєктів

Робота в матеріалі. Фреска, сграфіто, вітраж

Робота в матеріалі. Кераміка, мозаїка

НАШІ ВИПУСКНИКИ

Ольга Єрофеєва

Відомий живописець та художник-монументаліст. Заслужений діяч мистецтв України, член Національної спілки художників України. Лауреат премії ім. І. Ю. Рєпіна. Нагороджена почесною грамотою Харківської міської ради і почесним знаком Харківської обласної ради «Слобожанська слава». Володар титулу «Харків'янин року» (2009). Лауреат мистецької премії міської ради (2005) і бієнале «Пан України» (1995). Автор численних творів у галузі монументального мистецтва, зокрема оформлення станцій Харківського метрополітену (спільно з І. Моргуновим). Роботи знаходяться у Харківському художньому музеї, Художньо-меморіальному музеї І. Ю. Рєпіна (Чугуїв), галереї «ICAT» (Бельгія, Берзель), в приватних колекціях України, Росії, Німеччини, Швейцарії, Бельгії, США, Ірландії, Китаю.

Генадій Мироненко


Один з провідних сучасних майстрів-вітражистів Харкова. Член Національної спілки художників України. Автор численних творів у галузі художнього вітражу, встановлених у громадських об’єктах та церквах України та зарубіжжя, розвиває вітраж у напрямку поєднання художніх якостей з прикладними завданнями та дизайнерськими формами.

Дмитро Курсін


Художник-монументаліст. Член Національної спілки художників України. Лауреат міжнародної премії ім. І. Ю. Рєпіна (Монументальне мистецтво), лауреат регіонального рейтингу «Харків’янин року ¬¬– 2007». Працює в техніці вітражу, розпису та мозаїки. Автор численних вітражів для церков, зокрема в Харкові: храму 2000-ліття Різдва Христова, Озерянського храму Покровського монастиря, приймав участь у проєктуванні та оздоблення храмового комплексу Відрада та Втіха Саржен яр (Харків). Учасник всеукраїнських і міжнародних виставок. Роботи знаходяться в багатьох музеях та приватних колекціях України.


Вікторія Бальва


Одна з найуспішніших дизайнерів українського походження у сфері вітражного мистецтва у Північній Америці. Працює з відомими міжнародними замовниками у сфері сучасної архітектури та будівництва. Відома своїми новаторськими експериментами у галузі традиційного вітражу та використанню новітніх технологій, інженерних конструкцій для вітражних стель та склепінь. Засновниця власного бренду та модерного виробничого дизайнерського циклу, що міститься у Канаді, м Міссіссага https://crowndome.com Також експериментує у сфері сучасного декоративного скла, зокрема, у замовників приватних інтер’єрів Канади, Сполучених Штатів та Європи. Твори друкувались у провідних північно-американських виданнях (The Wall Street Journal, National Post).

Роман Мінін


Один з провідних молодих художників українського сучасного мистецтва. Учасник і організатор фестивалів вуличного мистецтва у Харкові 2008-2011. Розвиває жанр монументального мистецтва, використовуючи сучасні технології доповненої і віртуальної реальності. Учасник численних українських та міжнародних виставок і проєктів. Автор концепції трансмонументалізму. Проводить майстер-класи в Україні та за її межами.Борис Костяников


Відомий український живописець. Член Національної спілки художників України. Працює у різних жанрах станкового живопису: створює пейзажі, натюрморти, портрети, тематичні картини. Учасник обласних, всеукраїнських та міжнародних художніх виставок, зокрема персональних, у Харкові, Києві, Львові, Донецьку, Одесі, Луганську, Севастополі, Москві. Твори зберігаються у Національному художньому музеї та Музеї російського мистецтва (Київ), Львівській національній галереї мистецтв, художніх музеях Донецьку, Одеси, Луганську, Севастополі та ін., а також у приватних зібраннях в Україні та закордоном.


Олександр Сердюк


Український художник-живописець. Доцент кафедри рисунку ХДАДМ. Заслужений діяч мистецтв України. Нагороджений срібною медаллю Національної академії мистецтв України. Член Національної спілки художників України. Працює у галузі станкового живопису. Учасник численних пленерів, обласних, всеукраїнських, міжнародних виставок, зокрема у Торонто, Тайвані, Нюрнбергу тощо. Роботи зберігаються у Харківському художньому музеї, Музеї-заповіднику міста Батурин, у приватних колекціях України, Німеччини, Китаю, Тайваню, США.


Тетяна Іванова


Художник-монументаліст. Працює в галузі сакрального мистецтва та історичного живопису. Член Національної спілки художників України. Учасниця багатьох всеукраїнських виставок, має численні монументальні росписи по всій території України та за кордоном, серед яких «Храм Усіх Преподобних» , Свято Успенська Святогірська Лавра, Храм Святої Княгині Ольги, м. Харків, Храм Святого Гавриїла Афонського, каплиця Гавриїла Афонського, кріпта Святої Севери, Свято Іллінський монастир, м. Одеса та ін. Працює у стінописній техніці а секко.ПРО СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ «МОНУМЕНТАЛЬНЕ МИСТЕЦТВО ТА САКРАЛЬНИЙ ЖИВОПИС»

Історія сучасної кафедри монументального живопису ХДАДМ пов’язана з формуванням довоєнної художньої школи з цього фаху у Харкові і творчістю цілої низки видатних митців-монументалістів.
Перша майстерня монументального живопису була створена ще наприкінці 1930-х рр. Л. Крамаренком – досвідченим педагогом та відомим майстром станкового та монументального живопису, потім, у 1946 р., відновлена відомим художником у в галузі гобелену – Д. Шавикіним.
Новий етап становлення фаху припадає на 1960-ті роки, коли майстерня монументального мистецтва існувала при кафедрі живопису, а згодом – при кафедрі «Інтер’єр та обладнання», тоді нею керував Л. Чернов. У 1966 р. була створена майстерня монументально-декоративного живопису під керівництвом Є. Єгорова, яку пізніше, з 1973 р., очолив О.  Хмельницький.

Новий етап,майже в 20 років, розпочався з 1983 року, коли була створена кафедра монументально-декоративного розпису на чолі з відомим харківським монументалістом, фундатором школи художнього вітражу професором О. Проніним. Відтоді, а ще більш у 1990-ті роки на хвилі державної незалежності, кафедра звертається до розвитку українських історичних тем і сакральних об’єктів, які за часів тоталітарної системи були викреслені з творчості монументалістів.

У становленні та розвитку школи монументального живопису у різні часи помітний слід залишили талановиті художники і педагоги кафедри: С. Солодовник, Є. Єгоров, О. Вяткін, О. Хмельницький, Б. Колесник, Б. Косарев, В. Константинов, В. Іванов, О. Старостенко, В. Жижемський. В останні десятиліття провідними викладачами були О. Пронін, Є. Биков, В. Гонтарів, М. Крилов і В. Носєнков,
які дали міцний творчий та професійний вишкіл студентам.

З 2002 року кафедра діє під керівництвом В. Носєнкова. Колектив кафедри зараз складають досвідчені педагоги: Є. Котляр, А. Анорічєва-Єрьомка, М. Радомський, І. Кардаш й талановита молодь – Є. Погребняк.

Кафедрою здійснюється підготовка фахівців освітніх кваліфікацій бакалавр і магістр, як очної, так і заочної форми навчання. Багато вихованців кафедри стали членами творчих спілок, здобули професійного визнання в Україні та за її межами, плідно працюють у різних галузях монументального мистецтва та сакрального живопису, сучасних художніх практик, займаються творчою ті виставковою діяльністю, викладають у навчальних художніх закладах.