КАФЕДРА
ДИЗАЙНУ СЕРЕДОВИЩА

КРИВУЦ
Світлана Василівна

завідувач кафедри
«Дизайн середовища», доцент, PHD (доктор філософії), гарант ОПП «ДАЛС», член Комісії з розгляду порушень академічної
доброчесності, член
Вченої ради факультету
«Дизайн середовища», керівник наукових (мистецьких) проєктівОдна з провідних випускаючих кафедр Харківської державної академії дизайну і мистецтв започаткована у грудні 1963 року, мала назву «Внутрішнє оздоблення будівель». У 1965 році була перейменована на кафедру «Інтер'єр і обладнання», у 2014 році – «Дизайн інтер'єру».

Згідно наказу по академії від 01.07.2018 р. дві кафедри «Дизайн інтер'єру» та «Дизайн меблів» факультету «Дизайн середовища» були реорганізовані і створена кафедра «Дизайн середовища». На протязі 57 років історії кафедри її очолювали: художник-архітектор, доцент Константинов В.Ф., художник-графік, доцент Старостенко Ю.М., художник декоративного мистецтва, живописець, професор Олексієнко А.М. На кафедрі викладали відомі митці українського мистецтва, професори: Б.В. Косарєв, О.Ф. Пронін, Г.В. Тищенко.

Науково-творча школа кафедри «Дизайн середовища» має ряд пріоритетних напрямків: дослідження актуальних проблем сучасного середовищного дизайну; підготовка аспірантів для вищих навчальних закладів України, Китаю, країн Арабського Сходу тощо; персональні виставки професорсько-викладацького складу кафедри; участь студентів в міжнародних оглядах-конкурсах з дизайну, олімпіадах.

На кафедрі здійснюється підготовка магістрантів за двома освітньо-професійними програмами: «Дизайн архітектурно-ландшафтного середовища» і «Концептуальний дизайн (інтер'єрів і меблів)».Адреса: 2-й корпус ХДАДМ, вул. Мистецтв, 8, ауд. 205.
E-mail: kafedra.inob@gmail.com
Телефон: +38 (057) 706-02-46СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ

Кафедральні повідомленьня, події, наші найкращі проєкти.
ПЕРЕГЛЯНУТИ ГРУПУ FACEBOOK
Вей Веньцзюнь - викладач Південно-Західного лісотехнічного університету м. Кунмін (Китай). Тема доповіді - "Стратегія ландшафтної екології в Китаї" (за матеріалами монографії). В on-line були присутні студенти 1-5 курсів ОПП "Дизайн середовища".
21 жовтня 2021 р. відбувся модульний перегляд на 1-2 курсах «ДС» за дисциплінами: «Основи композиції та проєктної графіки», «Основи проєктування інтер’єрів і меблів».
Новою дисципліною в цьому році була дисципліна «Світловий дизайн та дизайн візуальних комунікацій», яка включила в себе різні проєктні пропозиції стосовно штучного освітлення вулиць та окремих фасадів рідного міста.
З великою зацікавленістю працювали студенти над роботами по «Петриківському розпису». До цього факультет відвідали заслужені майстри України Тамара Самарська та Олександр Вакуленко, які подарували книгу, в якій представлена творчість всієї родини з цього виду мистецтва.
Заняття в академії проходять в системі он-лайн, при всьому тому студенти працюють з великою наснагою та інтересом.
Бажаємо подальших успіхів усім студентам!19 жовтня 2021 р. відбувся модульний перегляд на 3-4 курсах програми «Дизайн середовища» за дисциплінами: «Проєктування», «Основи виробничої майстерності», «Конструювання», «Світловий дизайн та дизайн візуальних комунікацій», «Реконструктивно-реставраційне проєктування», та 1-му курсі магістратури програми «Дизайн архітектурно-ландшафтного середовища» за дисциплінами: «Концептуальний дизайн», «Теорія та методика ландшафтного проєктування», «Арт-об’єкти в архітектурному просторі» та «Екологічний дизайн».… Високі берези, зелені галявини, яскраві квіти – все це яскраво підкреслює будівлю кольору «теракоти», в якій розміщується Люботинська спеціалізована мистецька школа-інтернат «Дивосвіт» Харківської обласної ради. Саме тут 25 вересня 2021 року проходив фестиваль «Симфонія фарб Слобожанщини».
В кожній аудиторії, спеціалізованій майстерні виставлені творчі роботи школярів різного віку. Тут живописні та графічні роботи, яскраві зразки декоративно-ужиткового мистецтва (кераміка, петриківський розпис, роботи в дереві, металі та інші). Всі роботи дійсно об’єднані єдиним словом «ДИВОСВІТ».
Група викладачів факультету «Дизайн середовища» доцент Трегуб Н., доцент Бондаренко В., старші викладачі Тесленко Ю. та Малік Т. були запрошені на фестиваль. Вони змогли подивитись виставки, зустрітися з учнями старших класів, розказати їм про навчання в академії та підготовку до вступу. Викладачі привезли багато проектів та робіт, виконаних в різних матеріалах студентами різних курсів, які навчаються на програмах «Дизайн середовища» та «Дизайн одягу(взуття)».
Було дуже приємно що в цій школі викладають випускники факультету Тамара Самарська та Олександр Вакуленко – заслужені майстри народної творчості України.
Академія чекає на талановитих дітей цієї школи, які стануть нашими студентами.Нещодавно викладачі кафедр "Дизайн середовища" (професор Бондаренко В.В., доцент Трегуб Н.Є., ст. викл. Северин В.Д.) і "Дизайн тканин та одягу" (доцент Пасічник В.О.) здійснили неймовірну подорож до Лозівської школи мистецтв № 1, якій в цьому році виповнилося 36 років і в якій навчається 240 учнів.
Педагогічний колектив школи очолює Олександра Вікторівна Клочко, а завучем працює випускниця кафедри "Дизайн меблів" ХДАДМ Альона Володимирівна Лілітко. У школі функціонують такі відділи: відділ інструментальних класів, музично-теоретичних дисциплін та образотворчого мистецтва.
На зустрічі з учнями школи були показані зразки робот в техніках кераміки, петриківського розпису, альбоми з проєктами студентів ДТО, відеоролики. Учнів цікавили вимоги до творчих конкурсів, іспити з математики, підготовчі курси тощо.Захист дипломних робіт на кафедрі «Дизайн середовища»

24-25 червня 2021 р. на кафедрі «Дизайн середовища» відбувся захист дипломних робіт на здобуття першого ступеня вищої освіти «бакалавр».
До захисту було представлено 26 проєктів.
Студентка Гиренко І. Ю. захищала дипломну роботу англійською мовою.
Приходько Олександр та Мрує Фатмі Алі здобули похвалу ДЕК, їх роботи відзначені оцінкою 100 балів. Студенти Мрує Фатмі Алі, Персіанова Анастасія, Полякова Євгенія, Стороженко Олексій та Єфименко Анастасія отримали дипломи з відзнакою.
Вітаємо!


Практика 2 курс кафедра «Дизайн середовища»


Практика 3 курс кафедра «Дизайн середовища»


22 червня 2021 р. на кафедрі «Дизайн середовища» був проведений перегляд завдань з літньої практики студентів 1-3 курсів:
1 курс – навчальна практика «Вивчення форм природи» (кер. проф. Олексієнко А. М.,
Альніков Є. М.);
1 курс – навчальна практика «Вивчення форм природи» (кер. проф. Олексієнко А. М.,
Альніков Є. М.);
3 курс – оформлення коридору 2 поверху кафедри ДС (кер. Тесленко Ю. Ю., Фоменко О. В.)
та ескіз пам’ятного знаку до 100 річчя академії (кер. ст. викл. Шаповалов В. П.).

17 травня 2021 р. на кафедрі «Дизайн середовища» був проведений екзаменаційний перегляд завдань студентів 1 курсу ДС з дисциплін:
«Основи композиції та проєктної графіки» за темою «Композиційне рішення вхідної зони до парку» (кер. Лещенко Т. І., Трегуб Н. Є.);
«Основи проєктування інтер’єрів і меблів» за темою «Дитячий меблевий конструктор» (кер. Альніков Є. М., Северин В. Д.);
«Робота в матеріалі» «Різьблення на багатошаровій фанері (верстат з ЧПК)» (кер. Босий І. М.).

ВІТАЄМО
З успішним захистом 16 червня 2021 р. дипломних робіт на здобуття першого ступеня вищої освіти «бакалавр» студентів заочного відділення !

Лагода Ярина (ДТО) – 100 балів, похвала ДЕК, диплом з відзнакою;
Железнікова Альона (ДС) – 100 балів;
Шевчук Ірина (ДІМ) – 100 балів;
Семешкіна Валерія (ДІМ) – 100 балів;
Терпан Аріанна (ДС) – 95 балів;
Колісник Маргарита (ДІМ) – 95 балів;
Штофель Поліна (ДІМ) – 95 балів;
Сухачова Анастасія (ДІМ) – 95 балів;

9 студентів з 17-ти захистилися на 81-88 балів.

11.06.2021 р. на прохання дирекції КЗ «ХСШ № 3» м. Харкова була проведена екскурсія в нашій академії для учнів 10 класу.
Екскурсію провів ст. викл. каф. «ДС» Святослав Вовчук. Учні з зацікавленням знайомилися з роботами наших студентів в керамічній майстерні, в майстерні вітражу та лабораторії меблів, а також з роботами студентів-графіків і живописців в головному корпусі ХДАДМ.

19 травня 2021 р. на кафедрі «Дизайн середовища» відбувся екзаменаційний перегляд завдань студентів 3 курсу ДС з дисциплін:
«Проєктування» за темою «Ескізне рішення ландшафтного дизайну внутрішнього двору ХДАДМ та благоустрою біля корпусу №2» (кер. Олексієнко А. М., Фоменко О. В., Нагорний П. А., Северин В. Д.)

19 травня 2021 р. на кафедрі «Дизайн середовища» був проведений екзаменаційний перегляд завдань студентів 2 курсу ДС з дисциплін: «Проєктування» за темою «Ескізний проєкт інтер’єру промислового призначення та кімнати відпочинку» (кер. Бондаренко В. В., Лещенко Т. І., Олексієнко А. М.); «Робота в матеріалі» - «Кераміка» (кер. Шаповалов В. П.) «Комп’ютерне моделювання» (кер. Тесленко Ю.Ю.)

УВАГА !
Нагадуємо студентам 1-5 курсів ОПП "Дизайн середовища", що початок практик - 31 ТРАВНЯ о 9-00 годині.
1 курс ДС - керівники: Олексієнко А.М., Альніков Є.М.
2 курс ДС - керівники: Северин В.Д., Вовчук С.М.
3 курс ЗС - керівники: Тесленко Ю.Ю., Фоменко О.В.
1 курс ДАЛС - керівники: Бондаренко В.В., Кривуц С.В.
Деканат і кафедра "Дизайн середовища"

На кафедрі "Дизайн середовища" були підведені підсумки оголошеного раніше факультетом "Дизайн середовища" конкурсу "Великодня писанка" і відбулось нагородження дипломами і сувенірами фіналістів - школярів Харківської спеціалізованої школи № 50, які найбільш активно прийняли участь і представили різноманітні графічні і об'ємні композиційні рішення писанок.

На фото:
- роботи школярів;
- вручення деканом факультету ДС і зав. каф. ДС нагород представнику школи № 50;
- дипломи / сертифікати учасників;
- сувеніри, виконані студентами кафедри "Дизайн середовища";
- переможці - учні ХСШ № 50.


... Весна в цьому році, на жаль, затрималась. Блакитні проліски тільки з’явилися в лісі...
Але в пам’яті викладачів та випускників Харківської державної академії дизайну і мистецтв ті часи, коли студенти магістратури працювали над своїми дипломними роботами.
У виставковому залі ХДАДМ 21 квітня 2021 р. відкрилася виставка дипломних робіт випускників магістратури факультету «Дизайн середовища». Захищали дипломні роботи 23 студенти. Серед них випускники, що навчалися за освітньо-професійними програмами:
- Концептуальний дизайн;
- Дизайн архітектурно-ландшафтного середовища;
- Художньо-педагогічна терапія.
Цікаво виглядають на манекенах жіночі сукні різного призначення, виконані з сучасних матеріалів.
... Великий букет яблуневих гілок в центрі залу є символом молодості і творчої перспективи.19 березня 2021 р. в м. Києві відбулась церемонія нагородження учасників Всеукраїнського молодіжного конкурсу з дизайну Get Me 2 the Top 2020-2021.До фіналістів конкурсу увійшли 8 студентів факультету і кафедри «Дизайн середовища»:
RETAIL DESIGN CATEGORY – Бган А., Воробйова М, Московська Д. Потапова Д. Регеций Х. (5 студентів «ДС» з 8 номінантів);
PRIVATE SPACE CATEGORY – Мрує Фатмі Алі, Персіанова А. (2 студентки з 30 номінантів);
PRODUCT DESIGN CATEGORY – Моргун О. (переможець в цій номінації), (1 студентка «ДС» з 10 номінантів).
Нагороджена спеціальним призом – дизайн-об’єкт від куратора категорії Сергія Махно.
ВІТАЄМО НАШИХ СТУДЕНТІВ З ВИСОКИМИ ТВОРЧИМИ ДОСЯГНЕННЯМИ!

23 березня 2021 р. відбувся перегляд завдань, виконаних студентами 4 курсу в рамках першого модулю, з дисциплін ОПП «Дизайн середовища»: «Проєктування» (збір проєктної документації, аналогів і розробка концепції майбутнього дипломного проєкту), «Основи виробничої майстерності» (скло), «Конструювання».23 березня 2021 р. відбувся перегляд завдань, виконаних студентами 3 курсу в рамках першого модулю, з дисциплін ОПП «Дизайн середовища»: «Проєктування» (предметно-просторовий ландшафтний дизайн внутрішнього двору академії та дизайн-реконструкція тераси корпусу №2 ХДАДМ), «Конструювання».23 березня 2021 р. відбувся перегляд завдань, виконаних студентами 2 курсу в рамках першого модулю, з дисциплін ОПП «Дизайн середовища»: «Проєктування» (інтер’єрів підприємств побутового обслуговування та виробничих інтер’єрів), «Робота в матеріалі» (кераміка), «Комп’ютерне моделювання».23 березня 2021 р. відбувся перегляд завдань, виконаних студентами 1 курсу, з дисциплін ОПП «Дизайн середовища»: «Основи композиції» (фронтальна, об’ємна, глибино-просторова композиція на основі трансформації твору майстра авангарду), «Основи проєктування меблів» (обміри стародавніх меблів) та «Робота в матеріалі» (ескіз рельєфної композиції з використанням верстату з ЧПК).10 березня 2021 р. на кафедрі «Дизайн середовища» був проведений рейтинговий перегляд завдань з дисциплін: «Основи композиції», «Основи проєктування інтер'єрів і меблів» та «Робота в матеріалі» (1 курс «ДС»); «Проєктування», «Робота в матеріалі» (кераміка), «Конструювання» (2- 3 курси «ДС»), а також екзаменаційний перегляд першого модуля (1 курс «ДАЛС»).
За темами завдань з дисципліни «Проєктування» на 3 к. «ДС» студенти представили різноманітні ескізні варіанти дизайну території внутрішнього двору академії та формоутворення тераси корпусу №2 до святкування сторіччя ХДАДМ (керівники: Олексієнко А.М., Нагорний П.А., Фоменко О.В., Северин В.Д.)
16 лютого 2021 року в Обласному організаційно-методичному центрі культури і мистецтва відкрилася виставка «Лялька як мистецтво. Історія і сучасність». Організації заходу сприяла первинна профспілка ХДАДМ. Художник Віктор Северин представив свої твори, щоб створити атмосферу святкового настрою для відвідувачів виставки. Cтуденти 1 курсу факультету «Дизайн середовища» відвідали виставку та висловили подяку організатору цієї благодійної акції (для дітей з синдромом Дюшена) Бондарчук Олені Олегівні.19.02.21 відбувся перегляд переддипломної практики студентів 4-го «ДІМ» і 3 курсу (скороч.) «Дизайн середовища» денного та заочного відділень.
Об'єкти практики:
• конкурс SBID;
• дизайн інтер'єру зали Головного управління поліції в Харківській обл.;
• сувеніри до 100-річчя ХДАДМ (розпис по склу, фірма SPARK);
• вітраж для корпусу №2 ХДАДМ.
Керівники практики: доц. Кривуц С. В., канд. мист. Северин В. Д., канд. мист. Радомский М. Т.21 грудня 2020 року почалася робота Державної екзаменаційної комісії на здобуття другого (магістерського) ступеня вищої освіти в Харківській державній академії дизайну і мистецтв.

На факультеті «Дизайн середовища» захищали магістерські роботи 10 студентів, які навчалися за програмою «Концептуальний дизайн». Студентка з Китаю Лян Цзінвен одержала похвалу ДЕК, диплом з відзнакою – студентка Олександра Моргун.22.12. 2020 р. - другий день захисту кваліфікаційних робіт на здобуття ступеню вищої освіти "Магістр".
Разом з 21.12.20. по 23.12. 2020 р. дипломні роботи на ступінь магістра захистили 20 студентів денного та заочного відділень, що навчалися за освітньо-професійними програмами: "Концептуальний дизайн (дизайнер інтер'єру та меблів) - 13 студентів і 7 студентів за ОПП "Дизайн архітектурно-ландшафтного середовища" (денне відділення). Студентці Лян Цзінвен (КД) була оголошена похвала ДЕК.
Претендентами на отримання дипломів з відзнакою ОКР "Магістр" стали: Моргун О.В. (КД), Борівська А.Д. Рильцева Г.А., Щепакіна А.А. (ДАЛС). За ОПП "Концептуальний дизайн (дизайнер тканин та одягу)" до списку претендентів на отримання диплому з відзнакою включена магістрантка Кудрявцева І.О. За ОПП "Художньо-педагогічна терапія" - магістранти Нуднова Я.В. та Завершинський В.В.
Вітаємо з успішним завершенням другого рівня вищої освіти.ПЕРСПЕКТИВИ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Здобута кваліфікація дозволяє працювати у таких закладах::

дизайн-студії;
виставкові, музейні та ярмаркові центри;
відділи дизайну в бізнес-структурах;
дизайн-групи в архітектурно-будівельних компаніях.

Випускники за фахом «Дизайн середовища» можуть займати посади: дизайнер-виконавець інтер'єру, меблів, арт-об'єктів; технік-дизайнер; розробник й організатор виробництва елементів благоустрою; дизайнер світло-кольорових ансамблів та інформаційних систем; художник-оформлювач фестивалів, форумів, ярмарок, вітринних експозицій, театралізованих вистав; художник-декоратор телестудії, керівник гуртка дизайну; помічник спеціаліста-проектанта; керівник проектної групи чи дизайнерської фірми з реконструктивно-реставраційного проектування об'єктів інтер'єру та міського середовища.

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ

Кафедральні повідомлення, події, наші найкращі проєкти.
ПЕРЕГЛЯНУТИ ГРУПУ FACEBOOK


ЧОГО МИ НАВЧАЄМО

Загальній художній підготовці (академічний рисунок, академічний живопис, спеціальний рисунок і живопис, кольорознавство);
Основам композиції та проектної графіки;
Основам проектування інтер’єрів і меблів;
Проєктуванню спеціалізованих типів середовища (житлового, громадського, промислового);
Експодизайну (виставки, музеї);
Дизайну благоустрою територій, проєктуванню малих архітектурних форм;
Дизайну світло-кольорових ансамблів міста;
Дизайну тактильно-аудіо-візуальних інформаційних систем в інтер’єрному середовищі;
Роботі у професійних комп’ютерних програмах (AutoCAD, ArchiCAD, 3Ds Max, Photoshop, CorelDRAW);
Основам виробничої майстерності та роботі в матеріалах (розпис, кераміка, скло, дерево).

ОБРАНІ РОБОТИ СТУДЕНТІВ

Роботи студентів 1 курсу ДС з дисципліни "Основи композиції та проєктної графіки"
(1 семестр 2020): Вітьєва Я., Крохмаль С., Каідах Отман, Кормишина С., Глушкова А., Болотіна А.

Персіанова А., Мрує Фатмі Алі. Дизайн інтер'єру вестибюлю Головного управління Національної поліції в Харківській області (переддипломна практика). Керівник Кривуц С.В.

Катриченко К. Готель в м. Ялта (вестибюль, басейн). Керівник Кривуц С.В.

Пасинок В. Конкурсний проєкт громадського простору (конкурс SBID). Пасинок В. Житловий будинок-трансформер

НАШІ ВИПУСКНИКИ

Віктор Сидоренко


Академік, член Національної спілки художників України. Учень професора Б. Косарєва. Народний художник України, академік, член національної спілки художників України. У 2001 р. заснував Інститут проблем сучасного мистецтва Академії мистецтв України, який здійснює фундаментальні наукові дослідження. Автор кращого проєкту V Міжнародного фестивалю мистецв.


Володимир Бондаренко


1979 р. – закінчив ХХПІ з відзнакою. Член Національної спілки художників України. Член спілки дизайнерів України.Член-кореспондент Академії мистецтв України 2003 р. Неодноразовий лауреат міжнародних конкурсів та виставок. Арт-директор фірми «ArtTec» (Харків). Спеціалізація: дизайн середовища. Предметний дизайн.Олександр Слєпцов


2005 р. – закінчив ХДАДМ. Приватний підприємець, студія «Слєпцов дизайн» — клуб «Арізона», Харків; розважальний комплекс «Карнавал», Харків; кафе, ресторани котеджі і т. ін. у Харкові, Балаклеї, Києві, Белгороді (2005-2010). Працює в галузі дизайну і архітектури в Кувейті, Ливані, Дубаї, Харкові (2010-2017).