БОЙЧУК
Олександр Васильович

професор, кандидат
мистецтвознавства

Народився 9 грудня 1949 р. у м. Харкові. Основи мистецької майстерності отримав в Харківській художній школі ім. І.Ю.Репіна, де навчався у Г.І.Акішиної, В.Й.Кравця, Є.В.Надеждіна (1959-1964), а також в художній студії будинку ХЕМЗ (1964-1966, керівник проф. В.Я.Лозовий). У 1972 р. з відзнакою закінчив Харківський художньо-промисловий інститут (ХХПІ).

З 1974 р. розпочав проектно-дослідницьку та викладацьку діяльність за спеціальністю «Дизайн» у ХХПІ.

В 1977 році представляв Україну на Міжнародному проектному семінарі «Інтердизайн-77», що проводився в рамках ICSID за участю 17 країн світу.

В 1978-1979 р.р. проходив науково-творче стажування у Вищій школі дизайну Галле-Бург Гібіхенштайн (Німеччина).

У 1983-87 р.р. проходив навчання (заочна форма) в аспірантурі Всесоюзного науково-дослідного інституту технічної естетики (м. Москва). Після захисту кандидатської дисертації у 1987 р. отримав звання доцента, а в 1996 р. - вчене звання профессора.

В періоди 1986-1991 р.р., 2008-2014 р.р., 2015 р. завідував кафедрою дизайну ХХПІ у наступному Харківської державної академії дизайну і мистецтв.

З 1987 по 2004 рік очолював Харківську організацію Спілки дизайнерів України, багато років був секретарем та заступником голови СД України, членом Ради з дизайну при Кабінеті Міністрів України, членом Ради з питань архітектури та будівництва Харківського міськвиконкому. На даний час входить до правлінь ХО СДУ та СД України, є членом-кореспондентом міжнародного інституту екологичної естетики (м. Галле, Німеччина). Учасник міжнародних проектних семінарів, багатьох вітчизняних та зарубіжних виставок, лауреат міжнародних конкурсів.

Підготував десятки дипломників-спеціалістів, 18 магістрів, 5 кандидатів мистецтвознавства. В числі його учнів – викладачі вищих і середніх навчальних закладів, голови Спілок дизайнерів України, Азербайджану, Туркменії, провідні дизайнери українських і російських підприємств, а також всесвітньо відомих фірм «Honda", "BMW", "Renault", "Braun", "Alcatel" та ін. Серед авторських розробок О.Бойчука - дизайн-проекти промислових виробів на замовлення ПО "Южмаш" (м. Дніпропетровськ), заводів "Кондиціонер", "ХТЗ", "Електромашина", ПО "Комунар" (м. Харків), фірмові графічні стилі для підприємств Мінвуглепрому України, суднобудівного заводу "Залив" (м. Керч) та ін. Він має 25 авторських свідоцтв на промислові зразки та права на твір.

Автор більш ніж 100 публікацій з питань мистецтва і проектної культури, у тому числі, фундаментальної книги «Пространство дизайна», співавтор-укладач фахових видань: «Харьковская школа дизайна», «Основи ергодизайну», «Термінологичний словник з дизайну і ергономіки", трьохтомника "Дизайнерська діяльність: екологічне проектування", "Дизайнерська діяльність: стан і перспективи", "Дизайнерська діяльність: стандарти і розцінки", державного довідника професій "Дизайн і дизайнерські роботи", державних стандартів і програм з дизайн-освіти, навчальних посібників для студентів дизайнерських ВНЗ. В його активі - низка навчальних програм і відомий далеко за межами ХДАДМ авторський лекційний курс "Історія дизайну" з ілюстративним рядом майже у 3000 зразків.

Професор О.Бойчук проводив відкриті лекції й майстер-класи у навчальних закладах Німеччини, Франції, Куби, Росії, багатьох ВНЗ України.

Він є членом Харківського художньо-творчого об'єднання «Буріме», лауреатом творчої премії ім. В. Ермілова Харківського міськвиконкому. За вагомий внесок у розвиток вітчизняного мистецтва і дизайну отримав почесне звання "Заслужений діяч мистецтв України", нагороджений почесним знаком Кабінету Міністрів України, срібною медаллю Академії мистецтв України, відзнаками та почесними грамотами Міністерств культури, Міносвіти, Харківської ОДА та міськвиконкому.